For future course information, including draft schedules, please visit the Registrar office's Current Schedules page.

Spring Term 2019
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 520 3503 TOP: ORIGIN OF DOGS L:15 R:13 W:0 03:10-04:20 MWF BRIG 326 Daniel J. Proctor
ARHI 320 3787 CONTEMPORARY ART L:20 R:21 W:0 02:30-04:20 TR WRIS 221 Elizabeth Carlson
BIOL 650 3939 BIOLOGY SENIOR CAPSTONE - Arranged Judith Humphries, Cindy Lee Duckert, Alyssa S. Hakes
EDST 180 3585 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:23 W:0 09:00-10:50 TR BRIG 224 Daniell DiFrancesca
EDST 180 4015 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:21 W:0 12:30-02:20 TR BRIG 224 Daniell DiFrancesca
ENST 300 3846 TOP: ENVIRONMENTAL JUSTICE L:20 R:23 W:0 09:00-10:50 TR YOUN 041 Jason Brozek
GEOL 250 3525 EARTH CHEMISTRY: HIGH TEMP - 09:00-10:50 TR YOUN 236 01:00-04:00 R YOUN 236 Marcia Bjornerud
HIST 101 3703 INTRO TO HISTORICAL METHODS L:20 R:21 W:0 01:50-03:00 MWF MAIN 211 Brigid E. Vance
Fall Term 2019
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ART 600 5063 STUDIO ART SENIOR SEMINAR S - 09:00-10:50 TR Rob Neilson
BIOL 230 5081 GENERAL ECOLOGY L:24 R:19 W:0 01:50-03:00 MWF 01:00-04:00 T Alyssa S. Hakes
BIOL 230 5082 GENERAL ECOLOGY L:24 R:7 W:0 01:50-03:00 MWF 01:00-04:00 R Alyssa S. Hakes
CHEM 210 5391 ANALYTICAL CHEMISTRY - 11:10-12:20 MWF 08:00-11:00 T Deanna L. Donohoue
CHEM 210 5392 ANALYTICAL CHEMISTRY - 11:10-12:20 MWF 01:00-04:00 T Deanna L. Donohoue
EDST 180 5189 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:15 W:0 09:00-10:50 TR Bob Williams
HIST 101 5298 INTRO TO HISTORICAL METHODS L:20 R:8 W:0 12:30-01:40 MWF Jake Frederick
Winter Term 2020
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 322 1022 ARCHAEOLOGY OF NORTH AMERICA G - 03:10-04:20 MWF Peter Neal Peregrine
ANTH 500 1017 TOP: ANTH-MIGRANTS & REFUGEES L:15 R:5 W:0 09:00-10:50 TR Carla Daughtry
ARHI 246 1920 19TH C ART DESGN SOCIE IN BRIT - Arranged Staff
ARHI 275 LATIN AMERICAN VISUAL ART G, S L:15 R:0 W:0 12:30-02:20 TR Gustavo C. Fares
ARHI 315 1901 INTRODUCTION TO THE ART MUSEUM L:20 R:16 W:0 02:30-04:20 TR Beth A. Zinsli
ARHI 320 1041 CONTEMPORARY ART L:20 R:10 W:0 09:00-10:50 TR Elizabeth Carlson
ART 240 1063 NEW MEDIA IN ART S L:14 R:13 W:0 01:00-04:30 MW John A. Shimon
BIOL 650 1099 BIOLOGY SENIOR CAPSTONE - 09:00-10:50 TR Elizabeth Ann De Stasio, Nancy A. Wall
ENST 300 1429 TOP: THE GREAT LAKES L:20 R:18 W:0 12:30-02:20 TR Andrew Knudsen
Spring Term 2020
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 222 3026 HISTORIC PRESERVATION - 08:30-09:40 MWF Peter Neal Peregrine
ANTH 520 3019 TOP: HIST ARCH OF NE WISCONSIN L:15 R:4 W:0 11:10-12:20 MWF Peter Neal Peregrine
ARHI 660 3048 CRITICAL THEORIES IN ART L:15 R:7 W:0 02:30-04:20 TR Elizabeth Carlson
BIOL 650 3945 BIOLOGY SENIOR CAPSTONE - Arranged Elizabeth Ann De Stasio, Nancy A. Wall
CHEM 108 3403 THE CHEMISTRY OF ART L:24 R:24 W:0 09:50-11:00 MWF 08:00-11:00 T Allison M. M. Fleshman, Graham T. Sazama
EDST 180 3214 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:11 W:0 02:30-04:20 TR Bob Williams
EDST 450 3217 TOP: THE PHILOSOPHY OF PLAY L:16 R:8 W:0 12:30-02:20 TR Stephanie Burdick-Shepherd
HIST 101 3314 INTRO TO HISTORICAL METHODS L:20 R:4 W:0 01:50-03:00 MWF Monica Rico