For future course information, including draft schedules, please visit the Registrar office's Current Schedules page.

Fall Term 2017
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 500 5287 TOP: CRITICAL MEDICAL ANTHRO L:15 R:7 W:0 12:30-02:20 TR Brenda Jenike
ARHI 211 5239 BYZANTINE ART G L:35 R:3 W:0 03:10-04:20 MWF Staff
ARHI 315 5241 INTRODUCTION TO THE ART MUSEUM L:20 R:19 W:2 02:30-04:20 TR Beth A. Zinsli
ARHI 440 5242 TOP: THE ART OF PROTEST L:15 R:10 W:0 12:30-02:20 TR Maite Barragan
ART 240 5171 NEW MEDIA IN ART L:14 R:7 W:0 08:30-12:00 MW John A. Shimon
CHEM 210 5519 ANALYTICAL CHEMISTRY - 09:50-11:00 MWF 01:00-04:00 TR Deanna L. Donohoue
EDST 180 5034 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:24 W:0 09:00-10:50 TR Daniell DiFrancesca
ENST 300 5731 TOP: CYCLING & CITIES L:20 R:14 W:0 09:00-10:50 TR Monica Rico
GEOL 240 5336 EARTH CHEMISTRY: LOW TEMP W L:25 R:7 W:0 11:10-12:20 MWF 01:00-04:00 W Andrew Knudsen
GEOL 245 5337 MINERALOGICAL ANALYSIS - 01:00-04:00 M Andrew Knudsen
HIST 101 5610 INTRO TO HISTORICAL METHODS L:20 R:12 W:0 12:30-02:20 TR Monica Rico
HIST 385 HISTORY OF THE BOOK L:10 R:0 W:0 09:00-10:50 TR Garth Bond
Winter Term 2018
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 328 1291 ETHICS IN ARCHAEOLOGY - 02:30-04:20 TR Jere Wickens
ARHI 246 1962 19TH C ART DESGN SOCIE IN BRIT - Arranged Rachel Barnes
ART 245 1176 INTERARTS: NEW MEDIA PROJECTS L:11 R:5 W:0 08:30-12:00 MW John A. Shimon, Martyn Smith
ART 600 1186 STUDIO ART SENIOR SEMINAR S L:25 R:11 W:0 02:30-04:20 TR Rob Neilson
BIOL 650 1402 BIOLOGY SENIOR CAPSTONE - 09:00-10:50 TR Jodi Sedlock, Kimberly Dickson, Cindy Lee Duckert
ENST 300 1986 TOP: SICK CITIES L:20 R:2 W:0 01:50-03:00 MWF Andrew Knudsen
GEOL 210 1342 HISTORY OF THE EARTH AND LIFE W L:25 R:18 W:0 08:30-09:40 MWF Marcia Bjornerud
GEOL 250 1343 EARTH CHEMISTRY: HIGH TEMP Q - 09:00-10:50 TR 01:00-04:00 T Marcia Bjornerud
Spring Term 2018
Course CRN Title Attributes Enrollment Limit Class Time Instructor(s)
ANTH 326 3295 BIZARRCHAEOLOGY L:24 R:20 W:0 12:30-01:40 MWF Peter Neal Peregrine
ANTH 520 3298 TOP: FORAGERS TO FARMERS L:15 R:2 W:0 02:30-04:20 TR Jere Wickens
ARHI 204 3243 ROMAN ART L:35 R:8 W:0 08:30-09:40 MWF Carol L. Lawton
ARHI 244 3244 AMERICAN ART L:35 R:8 W:0 09:50-11:00 MWF Elizabeth Carlson
ARHI 246 3976 19TH C ART DESGN SOCIE IN BRIT - Arranged Rachel Barnes
ARHI 320 3260 CONTEMPORARY ART L:20 R:14 W:0 12:30-02:20 TR Maite Barragan
ARHI 480 3261 TOP: THE ART OF STUFF L:15 R:9 W:0 09:00-10:50 TR Staff
ARHI 660 3262 METHODS OF ART HISTORY L:15 R:1 W:0 02:30-04:20 TR Nancy Lin
BIOL 650 3997 BIOLOGY SENIOR CAPSTONE - Arranged Jodi Sedlock, Kimberly Dickson, Cindy Lee Duckert
EDST 180 3034 PSYCHOLOGY OF LEARNING L:25 R:15 W:0 09:00-10:50 TR Daniell DiFrancesca
HIST 101 3618 INTRO TO HISTORICAL METHODS L:20 R:5 W:0 09:50-11:00 MWF Jake Frederick
PHYS 107 3130 PHYSICS OF MUSIC Q L:16 R:8 W:0 09:50-11:00 MWF 01:00-04:00 M Matthew R. Stoneking, Sara Chamberlin, Megan Pickett
PHYS 107 3131 PHYSICS OF MUSIC Q L:16 R:15 W:0 09:50-11:00 MWF 08:00-11:00 T Matthew R. Stoneking, Sara Chamberlin, Megan Pickett
PHYS 107 3132 PHYSICS OF MUSIC Q L:16 R:13 W:0 09:50-11:00 MWF 01:00-04:00 T Matthew R. Stoneking, Sara Chamberlin, Megan Pickett

LarryU Facebook Twitter Instagram YouTube